Trądzik a nasz układ pokarmowy

Trądzik a nasz układ pokarmowy

Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Najczęstszymi przyczynami trądziku są m.in. stres, zaburzenia hormonalne, podłoże genetyczne oraz nieprawidłowe żywienie.

 

Należy także wspomnieć o wpływie jelit na problemy trądzikowe. Z wielu badań wynika, że to właśnie nieprawidłowa kondycja naszych jelit, a co za tym idzie zaburzenie w składzie mikroflory jelitowej (dysbioza jelitowa) ma ogromny wpływ na naszą skórę, w tym na problemy z trądzikiem.

 

Czynniki takie jak: stres, przetworzone jedzenie, antybiotykoterapia czy też czynniki środowiskowe silnie skorelowane są ze stanem jelit, a tym samym z mikroflorą. Warto zaznaczyć, że ponad 50% osób z problematyczną skórą trądzikową ma dysbiozę jelit. Stąd bardzo ważne jest wdrożenie prawidłowych nawyków żywieniowych, które będą miały bardzo istotny wpływ na nasz układ pokarmowy.

 

Bardzo dobre rezultaty daje wprowadzenie diety przeciwzapalnej, obfitującej w antyoksydanty. Należy także dodać, że nieodzownym elementem jest także odpowiednia suplementacja, w tym prawidłowe wysycenie organizmu witaminami i minerałami.

 

W leczeniu skóry problemowej należy pamiętać o witaminach: A, D, E, C, cynku, selenie, wielonienasyconych kwasach tłuszczowych, substancjach aktywnych o silnym potencjale antyoksydacyjnym, w tym koenzymie Q10. Z kolei dla naszych jelit bardzo ważnym wsparciem są odpowiednio dobrane szczepy probiotyczne oraz maślan sodu. Warto od wewnątrz przyjrzeć się organizmowi oraz zastanowić się jak dotychczas wygląda moja dieta, aktywność fizyczna.