Hashimoto - czego unikać w diecie i jakie stosować suplementy?

Hashimoto - czego unikać w diecie i jakie stosować suplementy?

Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy oraz chorobę Hashimoto często zmagają się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu LDL i trójglicerydów, a także ze zwiększoną masą ciała. Szybkie przybieranie na wadze powoduje, że pacjenci próbują restrykcyjnych diet, ale nawet drastyczne ograniczenie ilości spożywanych kalorii nie jest w stanie przynieść satysfakcjonujących rezultatów. Głodówki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku i rozregulować metabolizm. Dieta w chorobie Hashimoto powinna być zatem zrównoważona i pełnowartościowa.

Podstawowe zalecenia

Dieta powinna przede wszystkim zawierać składniki bogate w błonnik, który reguluje perystaltykę jelit, poprawia procesy trawienne i pomaga wymiatać złogi z układu pokarmowego. Produkty z dużą zawartością błonnika to między innymi:

 • śliwki
 • banany
 • marchew
 • rośliny strączkowe

To oczywiście nie wszystkie produkty, które są zalecane w chorobie Hashimoto. Dieta powinna też uwzględniać białko w postaci mięsa, jajek, zdrowe węglowodany, takie jak soczewica, kasza gryczana czy fasola. Ważne jest również uzupełnianie poziomu żelaza – jego dobrym źródłem będzie wątróbka, wołowina, żółtka jaj czy szpinak. Osoby z niedoborami selenu powinny z kolei spożywać orzechy brazylijskie – już 3 zaspokajają dzienne zapotrzebowanie na selen, oraz ryby – tuńczyka i dorsza, które są również cennym źródłem jodu. Pacjenci cierpiący na deficyt tego składnika mogą też wspomagać się suplementacją – uzupełnianie niedoborów jodu jest szczególnie istotne w przypadku kobiet w ciąży.

Dieta Hashimoto – czego unikać?

Warzywa i owoce są bardzo ważnym elementem diety w chorobie Hashimoto, gdyż dostarczają przeciwutleniaczy i błonnika pokarmowego, a ich dobowe spożycie powinno wynosić minimum 0,5 kg. Jednak niektóre rośliny zawierają tzw. substancje antyodżywcze, takie jak goitrogeny.


Goitrogeny zaburzają wchłanianie jodu, który jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycy i mogą być przyczyną powstawania wola tarczycy. Obróbka termiczna powoduje redukcję goitrogenów o około 30%, dlatego spożycie roślin zawierających te substancje jest zalecane w umiarkowanych ilościach (najlepiej po obróbce termicznej), aby nie rezygnować całkowicie z wartościowego źródła ważnych składników odżywczych oraz błonnika pokarmowego.


Produkty zawierające duże ilości goitorgenów to:

 • soja,
 • brokuły,
 • brukselka,
 • kalafior,
 • jarmuż,
 • rzodkiewka,
 • kapusta.

Jaki suplement stosować?

Idealnym rozwiązaniem jest #tarczyca marki Power Pill – receptura opracowana przez technologów żywności, która wspiera osoby z niedoczynnością tarczycy w drodze do dobrego samopoczucia i promiennego wyglądu. W #tarczyca znajdziesz wiele składników o wysokich stężeniach, które pozytywnie wesprą Twój organizm. Suplement diety #tarczyca zawiera selen, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy oraz chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Cynk pomaga w prawidłowej syntezie DNA oraz bierze udział w prawidłowej produkcji hormonów tarczycy oraz i w jej prawidłowym funkcjonowaniu.

Ekstrakt z korzenia Ashwagandhy normalizuje hormony tarczycy w przypadku niedoczynności. Algi brunatne zapewniają prawidłowe funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego. Kwas pantotenowy odgrywa ważną rolę w procesie regeneracji skóry, a L-tyrozyna bierze udział w produkcji kolagenu, który zapewnia odpowiednią elastyczność i sprężystość skóry.